Regulamin
REGULAMIN KORZYSTANIA Z TRAS NARCIARSKICH I OBIEKTÓW
STACJI NARCIARSKIEJ "SKI‐DOLINA"
I. OGÓLNE ZASADY KORZYSTANIA Z URZĄDZEŃ WYCIĄGOWYCH
- Korzystanie z urządzeń transportowych i tras narciarskich odbywa się w godzinach otwarcia stacji.
- Każdy korzystający z urządzeń transportowych winien posiadać ważny bilet (karnet) na przejazd.
- Posługiwanie się biletem (karnetem) jest równoznaczne z zapoznaniem się z niniejszym regulaminem i jego akceptacją.
- Z jednego biletu może korzystać tylko i wyłącznie jedna osoba.
- Osoby przebywające na stacji narciarskiej, odpowiedzialne są nie tylko za własne zachowanie, ale również za działanie posiadanego sprzętu narciarskiego, snowboardowego i innego służącego do zjeżdżania.
- Podróżnego, który przy kontroli biletów z jakichkolwiek powodów nie może okazać ważnego biletu na przejazd uważa się za jadącego bez ważnego biletu.
- Bilety kupuje się tylko w kasie Stacji Narciarskiej SKI-DOLINA. Goście hotelowi kupują bilety (karnety) w recepcji hotelu DOLINA LEŚNICY.
- Przy kasie znajdują się informacje dotyczące cen biletów, czasu pracy kasy i wyciągów oraz warunków narciarskich panujących na stoku.
- Przejazd uważa się za rozpoczęty, gdy bilet (karnet) został skasowany w urządzeniu wejściowym (bramce) i podróżny wszedł na peron celem skorzystania z wyciągu.
- Zakupiony bilet (karnet), do czasu pierwszego skasowania, jest ważny do końca aktualnego sezonu narciarskiego.
- Przez bramkę, przy wykorzystaniu jednego otwarcia może przejść tylko jedna osoba.
- Podróżnemu przechodzącemu przez bramkę w sposób nieuczciwy obsługa ma prawo odebrać karnet bezpowrotnie.
- Nie przyjmuje się do przewozu i usuwa z terenu wyciągu osoby bez ważnego biletu, nietrzeźwe oraz będące pod działaniem środków odurzających, a także osoby nie przestrzegające przepisów obowiązujących na wyciągu.
- Podróżny jest zobowiązany sprawdzić, czy otrzymał właściwy bilet (karnet), zachować bilet (karnet) w czasie przewozu aż do opuszczenia wyciągu, okazywać go i wręczać na żądanie właściwego personelu.
- Podróżny jest zobowiązany stosować się do przepisów porządkowych i poleceń obsługi wyciągu, a także stosować się do informacji znajdujących się na tablicach.
- Podróżny, mimo posiadania ważnego biletu (karnetu) nie ma prawa żądać przewozu, jeśli jest on niemożliwy z powodu warunków atmosferycznych lub w przerwach między planowymi jazdami, względnie, jeśli praca wyciągu jest niemożliwa z innych względów.
- Podróżnemu przysługuje prawo zwrotu pieniędzy za niewykorzystany bilet (karnet) w całości lub części po uprzednim sprawdzeniu ważności biletu (karnetu).
- Zwrot, o którym mowa w pkt.17 dotyczy wyłącznie następujących sytuacji:
- awarii wyciągu uniemożliwiającej dalszą pracę wyciągu,
- przerwy w dostawie energii elektrycznej powyżej 1 h,
- zachorowania podróżnego lub zdarzenia wypadku po przedstawieniu stosownego zaświadczenia lekarskiego.
- Na wyciągach obowiązuje zakaz palenia.
- Osoba uprawiająca narciarstwo lub snowboard, do ukończenia 16 roku życia, zobowiązana jest używać w czasie jazdy kasków ochronnych odpowiadających właściwym warunkom technicznym.
- Osoby opiekujące lub nadzorujące małoletnich do ukończenia 16 roku życia, są odpowiedzialne za uprawianie narciarstwa lub snowboardu przez tego małoletniego w kasku ochronnym odpowiadającym właściwym warunkom technicznym.
- Wejście na teren Stacji Narciarskiej jest jednoznaczne z akceptacją niniejszego regulaminu i zasad zachowania się na wyciągach i trasach narciarskich oraz innych okresowych zaleceń podanych w widocznym miejscu przez właściciela Stacji Narciarskiej.
II. ZASADY ZACHOWANIA NA WYCIĄGACH TALERZYKOWYCH
- Po przejściu urządzenia wejściowego (bramki) i skasowaniu biletu należy zająć miejsce przed bramką sortującą.
- Na miejscu startu trzymać kijki w jednej ręce (pasek kijka nie może być na ręce).
- Nie "slalomować" i jechać wyznaczonym śladem około 0,5 metra od osi liny, po zewnętrznej stronie wyciągu.
- Nie chwytać na trasie pustych talerzyków.
- Nie puszczać talerzyka przed strefą wysiadania.
- Kijki trzymać w jednej ręce.
- Talerzyk wypuścić za ostatnią podporą, bez rozkołysania w strefie wysiadania.
- Opuścić peron w nakazanym kierunku.
- Nie zatrzymywać się na peronie.
- Nie kontynuować jazdy poza strefą wysiadania.
- Na talerzyku może jechać tylko jedna osoba.
III. ZASADY ZACHOWANIA NA TAŚMIE NARCIARSKIEJ
- Z przenośnika taśmowego mogą korzystać osoby posiadające podstawowe umiejętności jazdy na nartach, desce snowboardowej i osoby korzystające ze snowtubingu. W czasie jazdy należy przyjąć pozycję stojącą.
- Osoby uprawiające SNOWTUBING, do ukończenia 16 roku życia, obowiązane są używać w czasie jazdy kasków ochronnych odpowiadających właściwym warunkom technicznym.
- Z wyciągu nie mogą korzystać osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.
- Wsiadanie narciarzy może odbywać się tylko na peronie stacji dolnej. W czasie wsiadania należy narty ustawić równolegle do taśmy i pozostając w lekkim rozkroku.
- Wsiadanie osób z pontonem może odbywać się tylko na stacji dolnej. W czasie jazdy na taśmie, ponton należy trzymać w pozycji pionowej, bezpośrednio przed sobą.
- Zabrania się wsiadania i wysiadania na trasie taśmociągu podczas jazdy.
- Wysiadanie może odbywać się tylko w wyznaczonej strefie (peronie) stacji górnej po przejechaniu przez narciarza poza strefę bezpieczeństwa.
- W czasie jazdy przenośnikiem taśmowym nie wolno się przemieszczać po taśmie, wszystkie elementy wyposażenia narciarza, a także ponton, należy trzymać blisko siebie, położone na taśmie transportowej lub uniesione ponad taśmą, gdy ich gabaryty są większe od szerokości taśmy transportowej.
- Jeżeli w czasie jazdy nastąpi zatrzymanie przenośnika transportowego, należy spokojnie oczekiwać na ponowne ruszenie lub zastosować się do poleceń obsługi.
- Przy wjeździe na peron stacji górnej należy sprawnie opuścić strefę wysiadania. Należy również pamiętać, iż zbyt długie przebywanie w strefie wysiadania powoduje zadziałanie urządzeń bezpieczeństwa a tym samym zatrzymanie przenośnika taśmowego.
- Osoby nie stosujące się do powyższych postanowień lub stwarzające w inny sposób zagrożenie, nie będą dopuszczone do korzystania z przenośnika taśmowego.
- Pasażerów uprasza się o:
- dokładne przestrzeganie instrukcji i wskazań przeznaczonych dla pasażerów w postaci tablic informacyjnych i piktogramów,
- zbliżanie się jedynie do tych części urządzenia i terenu, do których dojście jest dozwolone i oznakowane zgodnie z przepisami.
IV. OGÓLNE ZASADY ZACHOWANIA NA TRASACH NARCIARSKICH
- Każdy narciarz powinien zachować się w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa ani szkody innej osoby.
- Narciarz powinien zjeżdżać z szybkością stosowną do swoich umiejętności, rodzaju i stanu trasy oraz warunków atmosferycznych.
- Narciarz zjeżdżający z góry, dysponujący większą możliwością wyboru trasy zjazdu, musi ustalić taki tor jazdy, aby nie zagrażać narciarzowi jadącemu przed nim.
- Wyprzedzać można zarówno po stronie prawej i lewej, lecz w takiej odległości, która nie ograniczy wyprzedzanemu swobody ruchu.
- Narciarz zaczynający zjazd powinien na trasie sprawdzić, patrząc w górę i w dół, czy nie sprowokuje tym niebezpieczeństwa dla siebie i innych.
- Identyczne postępowanie obowiązuje po każdym, nawet chwilowym zatrzymaniu.
- Należy unikać zatrzymywania się na trasie zjazdu w miejscach zwężeń i miejscach z ograniczoną widocznością.
- Narciarz powinien podchodzić tylko poboczem trasy, a w przypadku złej widoczności powinien zejść z trasy. To samo dotyczy narciarzy schodzących pieszo w dół.
- Każdy narciarz powinien stosować się do znaków narciarskich ustawionych na trasach.
- W razie wypadku każdy znajdujący się w pobliżu winien poszkodowanemu służyć pomocą.
- Każdy, obojętnie czy sprawca wypadku, czy poszkodowany, czy świadek, muszą w razie wypadku podać swoje dane osobowe.
- Wszyscy narciarze zobowiązani są do zjeżdżania tylko po wyznaczonych trasach narciarskich.
- Trasy wyznaczone są naturalnymi granicami takimi jak linie lasu oraz inne ograniczenia, jakich korzystający powinni się spodziewać na swojej drodze np.: trakcje wyciągów narciarskich, siatki, znaki ograniczające (białe strzałki na niebieskim tle) i inne.
- Narciarze powinni również spodziewać się i omijać na trasie inne przeszkody takie jak hydranty i armatki systemu zaśnieżania, lampy oświetleniowe i inne.
- Podczas jazdy wieczornej nakazuje się korzystanie wyłącznie z oświetlonych, czynnych tras, przy czym trasę do jazdy wieczornej ograniczają elementy podane powyżej a trasę zawęża się do pasa 15 m po obu stronach lamp.
- Ponadto wszyscy korzystający ze stacji narciarskiej obowiązani są przestrzegać regulaminy korzystania z urządzeń wyciągowych.
V. OGÓLNE ZASADY ZACHOWANIA NA TORZE DO SNOWTUBINGU
- Korzystający ze snowtubingu są zobowiązani, w pierwszej kolejności, podporządkować się poleceniom obsługi.
- W pontonie może znajdować się tylko jedna osoba.
- Wszystkie osoby korzystające ze snowtubingu, do ukończenia 16 roku życia, zobowiązane są używać w czasie jazdy na torze kasków ochronnych.
- W przypadku wypadnięcia z pontonu należy jak najszybciej opuścić tor jazdy.
- Po zakończeniu jazdy, należy jak najszybciej zejść z toru i odprowadzić ponton do wyznaczonego miejsca postoju, lub po skasowaniu biletu, wejść na peron dolnej stacji taśmy narciarskiej celem dalszego korzystania ze snowtubingu.
- Wszyscy korzystający ze snowtubingu zobowiązani są do przestrzegania regulaminów obowiązujących na Stacji Narciarskiej „SKI - DOLINA”.